Edukacijsko-rehabilitacijski
fakultet Sveučilišta u Zagrebu
[ Specifična obilježja
obitelji u riziku: doprinos planiranju
kompleksnih intervencija ]
Subota, 23. rujna, 2017.
Tijekom proteklih desetljeća postignut je značajan napredak u području prevencijske znanosti. Razumijevanje razvoja zdravih i socijalnih ponašanja te razvoja nove istraživačke metodologije, standarda kvalitete i programa, omogućilo je bolje odgovore na potrebe ciljanih populacija. Većina europskih zemalja sada provodi neku vrstu preventivnih aktivnosti u različitim područjima socijalnih politika, no može se primjetiti da su neke razvijenije od drugih. Dostignuća implementacijske znanosti (istraživanje metoda koje utječu na integraciju evidence-based intervencija i politika u praksu) još su uvijek u Europi nedovoljno iskorištena te je premalo pažnje usmjereno proučavanju intervencija i elemenata od kojih se preventivne strategije sastoje te kako su ti elementi organizirani i kako se provode. Pregledi literature i sustavna mapiranja, primjerice, sugeriraju da su učinkovite intervencije još uvijek u manjini kad se promatraju rezultati evaluacijskih istraživanja te da se te učinkovite intervencije zapravo rijetko primjenjuju u praksi.
S obzirom na navedeno, teme ovogodišnje godišnje konferencije EUSPR-a, održane u Beču 20. – 22.9.2017. godine usmjerene su na unaprjeđenje kvalitete u prevenciji. Plenarna, usmena i poster izlaganja na konferenciji bavila su se sljedećim pitanjima:
Europsko društvo za prevencijska istraživanja (EUSPR) promiče razvoj prevencijske znanosti kao i primjenu prevencijske znanosti u praksi. Također, EUSPR promiče ljudski razvoj i dobrobit putem istraživanja visoke kvalitete, te na dokazima istraživanja utemeljnih intervencija, politika i praksi. EUSPR konferencija prilika je za okupljanje različitih grupa sudionika, ne samo iz Europe, već i šire internacionalno. Istraživači, donositelji odluka, praktičari i koordinatori u prevenciji zastupljeni su na ovoj konferenciji i godišnjem sastanku članova EUSPR te svi mogu imati dobiti od aktivnog sudjelovanja i umrežavanja.
Na konferenciji smo sudjelovali s dva usmena izlaganja:
(1) doc.dr.sc. Josipa Mihić, izv.prof.dr.sc. Martina Ferić, izv.prof.dr.sc. Valentina Kranželić, doc.dr.sc. Miranda Novak, Helena Križan; “MEASURING FAMILY RESILIENCE IN AT-RISK AND GENERAL POPULATION YOUTH” (poveznica na prezentaciju 1);
(2) prof.dr.sc. Irma Kovčo Vukadin, izv.prof.dr.sc. Valentina Kranželić, izv.prof.dr.sc. Martina Ferić, Helena Križan “ETHICAL CHALLENGES IN STUDYING FAMILIES AT RISK – EXPERIENCES FROM THE PILOT STUDY OF THE FAMRESPLAN RESEARCH PROJECT” (poveznica na prezentaciju 2.